Adam Ťoupalík obhájil vítězství v brněnském závodě Visegrádské čtyřky

V úvodním závodě série Visegrad 4 Bicycle Race kategorie UCI 1.2 zvítězil jezdec stáje Elkov Kasper Adam Ťoupalík. Ten v závěru 190kilometrové trasy z Brna do Mikulova a zpět odrazil útoky polských jezdců a při průjezdu cílem na Špilberku oslavil obhajobu loňského vítězství. Nejrychlejší závodník si připsal 40 UCI bodů.

K prvenství pomohl Ťoupalíkovi Jakub Otruba, který během posledních 60 kilometrů na čele pelotonu zlikvidoval náskok jezdců v úniku a zredukoval počet cyklistů v hlavní skupině na pětadvacet. Ve stoupání do Kohoutovic zaútočila dvojice polských jezdců z týmu HRE Mazowsze Serce Polski, kterých se udržel pouze Adam Ťoupalík. Na Žlutý kopec už stoupali na čele jen nejlepší český jezdec a Jakub Kaczmarek, který na kostkách před Špilberkem nedokázal udržet Ťoupalíkovo tempo a dojel si pro 2. místo.

Neměli jsme předem domluveno, že pojdeme na Adama, ale i když jsem měl osobní ambice, od začátku jsem cítil, že dnes nemám vítězné nohy a nebude to úplně ono. Proto jsme se s Adamem domluvili, že pojedu tempo až pod předposlední kopec a zkusím co nejvíc zredukovat hlavní skupinu. Vzhledem k tomu, že dnes dost foukalo, byl to hodně těžký a poctivý závod. O to jsem raději, že se podařilo v něm zvítězit,“ přiblížil týmovou taktiku Jakub Otruba.

Jeho slova potvrdil i pozdější vítěz: „Kuba cítil, že po těžkém etapáku v Rumunsku není zdravotně úplně fit a raději pojede tempo. Řekli jsme si, že najedeme dopředu a musím Jakubovi poděkovat za to, jak dlouho tam vydržel, protože mi opravdu pomohl. Jel dnes vážně výborně. Když jsme zůstali ve třech, musel jsem si oba Poláky trochu hlídat, aby se na mě nevystřídali a neutahali mě. Věděl jsem, že budou mí více sil, protože se celý den vezli, zatímco my se rozhodli pracovat na čele. Naštěstí se jeden z nich obětoval pro druhého a já jsem si ve sjezdu z Kohoutovic mohl oddechnout a připravit se na úplný závěr. Měl jsem v plánu nastoupit jako vloni před vrcholem předposledního kopce ve městě, ale Polák za to vzal od začátku a musel jsem se ho udržet. Ve stoupání po dlažbě k hradu jsem na to naskočil a Kaczmarka jsem utrhl. Věřil jsem si na vítězství, ale bylo to rozhodně těžší vítězství než vloni. Byl to férový souboj a jsem rád, že to dopadlo pro nás,“ zhodnotil závěr závodu Adam Ťoupalík.

Na Grand Prix České republiky naváže série Visegrad 4 Bicycle Race v Polsku už zítra. Po maďarské a slovenské části bude celkový vítěz vyhlášen 24. července.