Petr Kelemen třináctý na mistrovství světa v Belgii

Závodníci Elkov Kasper mají za sebou své letošní první vystoupení na mistrovství světa v silniční cyklistce, kdy Petr Kelemen vybojoval v kategorii U23 třinácté místo a Jakub Ťoupalík dojel šedesátý třetí.

Petr Kelemen s Jakubem Ťoupalíkem byli první zástupci týmu Elkov Kasper, kteří se postavili na start letošní mistrovství světa, které se koná v belgických Flandrech. Hromadný závod jednotlivců kategorie U23 se jel na trase Antverpy – Lovaň a měřil celkem 161,1 km.

Hradeckou dvojici doplnili v české reprezentaci ještě Daniel Babor, Pavel Bittner a Tomáš Kopecký. Trať měla klasikářský profil s pavé úseky a krátkými a intenzivními stoupáními, které čekali na závodníky po první rovinaté třetině závodu. 

Závod poznamenali pády, které přišly ještě před ostrým startem. Hned po něm se na čele vyselektovala trojice složená z Estonce, Novozélanďana a Ira. Ti se drželi na čele až do 70 km před cílem, kdy se k nim začal přibližovat peloton. O deset kilometrů blíže cíli byl už na čele osamocený Novozélanďan s náskokem necelé minut. Dvojice Kelemen, Ťoupalík se v té době stále pohybovala v hlavní skupině. 

Na 45 km si najel na čelo Petr Kelemen a spolu s dalšími závodníky zaútočil. Jeho pokus o únik peloton poměrně rychle sjel, ale hned poté zaútočil Tomáš Kopecký, ke kterému se postupně přidali další závodníci ze silných států a postupně vznikla devíti členná skupina.

V poslední deseti kilometrech se stále aktivně útočil a na čele se opět objevili čeští závodníci včetně Petra Kelemena. Ačkoliv se zdálo, že by vedoucí skupina mohla mít šanci na úspěch, tak za nimi pracující Belgičané s Nizozemci postupně únik zlikvidovali.  Nejdéle vydržel na čele Švýcar Mauro Schmid, který byl dojet zhruba šest kilometrů před cílem.

Krátce poté rozhodl svou sólo jízdou o titulu Ital Baroncini, který dojel do cíle s mírným náskokem do cíle. Za ním bojovala početná skupina včetně Petra Kelemena o zbylá místa na podiu. „Dnes to byl hodně těžký závod. Ještě před ostrým startem mi dvakrát trefili zadní kolo, ale naštěstí se nic moc nestalo. Celkově jsem se snažili jet pozičně a několik rád jsem zkoušel nastoupit. Naposledy to bylo jeden a půl kilometru do cíle. Pak mě sjeli a už jde si hlídali svou pozici do spurtu. Celkově jsem s výsledkem závodu spokojený. Asi jsme mohli jet v úplné koncovce ještě lépe, ale bylo to dost opravdu těžké,“ shrnul své vystoupení na mistrovství světa třináctý Petr Kelemen. 

Jakub Ťoupalík ho ve výsledkové listině doplnil 63. místem. Další účastníkem MS bude v kategorie Elite Michael Kukrle, který se na start 268 km dlouhého závodu postaví v neděli.