Ťoupalík s Neumanem v první desítce třetí etapy Okolo Slovenska, Zahálka nejaktivnější

Elkov Kasper měl opět nejlepší české závodníky v závodu Okolo Slovenska. Adam Ťoupalík s Dominikem Neuman s ve světově obsazeném spurtu vešli do první desítky, Matěj Zahálka byl vyhlášen jako nejaktivnější jezdec a Jan Bárta ovládl dvě vrchařské prémie.

Do třetí etapy závodu Okolo Slovenska, která měřila 193,2 km a měla ve svém profilu mezi Dolnýn Kubínem a Považskou Bystricí pět vrchařských prémií druhé kategorie a tři rychlostní prémie, vstupoval Jakub Otruba na pátém místě průběžného hodnocení.

Chvíli po startu se dostal do úniku pětičlenné skupiny Jan Bárta, kde se pohyboval společně s Danielem Ossem z Bory a Domenicem Pozzovivem z Qhubeky. Únik společně vydržel přes první dvě vrchařské prémie, které obě získal Ján Bárta. Následně se peloton opět spojil a k dalšímu úniku došlo až na první sprinterské prémii na 64 km.

Znovu odjela pěti závodníků, kde tentokrát zastupoval Elkov Kasper Matěj Zahálka. Spolu s nimi byli v odjeté skupině i Tomasz Budzinski z Mazowsze Serce Polski, Roger Adria z Equipo Kern a dvojice Italů Tonelli s Garosiem z Bardiani.

Peloton, který vedl tým Deceuninck Quickstep hlídající žlutý dres Kolumbijce Hodegy, si únik kontroloval a 30 km před cílem zůstal na čele osamocený Matěj Zahálka. Ten stihnul vyhrát ještě poslední sprinterskou prémii, čímž svou aktivitou získal ve třetí etapě celkem osm bonifikačních vteřin. Matěj byl nakonec pohlcen dvacet kilometrů před cílem a vše znovu směřovalo k hromadnému spurtu.

Na ten také došlo a po závěrečném spurtu na 700 m dlouhé rovince v Považské Bystrici vybojovali Adam Ťoupalík deváté a Dominik Neuman desáté místo. Etapu vyhrál Nor Halvorsen z Uno-X a dále před nimi skončila pouze světová jména jako Sagan nebo Morkov.

„Dnešní závěr byl hodně hektický a všichni se snažili být na čele. Do poslední zatáčky 700 m před cílem jsme s Adamem najížděli až kolem třicáté pozice, ale zvládli jsme se posunout až do desítky. Škoda, že jsme na úvod spurtu nebyli více vepředu, protože jsem na to měli a dopadlo by to ještě lépe. Každopádně být do desátého místa v této konkurenci je super,“ shrnul své pocity Dominik Neuman.

Matěj Zahálka byl za svou aktivitu vyhlášen nejaktivnějším závodníkem třetí etapy a v průběžném hodnocení se posunul do první desítky na sedmé místo, kde figuruje hned za šestým Jakubem Otrubou.

„Před startem jsme si řekli, že chceme mít někoho v úniku. Když se tam dostal Honza Bárta, tak se zdálo, že je to hotové, ale potom se peloton opět spojil. V druhém úniku pak jel skvěle Matěj Zahálka, který si jasně zasloužil cenu pro nejlepšího závodníka. Celkově jsem s vystoupením týmu velmi spokojený. Jsme vidět po celém průběhu závodu a opět bez problému konkurujeme světovým týmům,“ shrnul své pocity manažer týmu Vladimír Vávra.

Závod zakončí poslední etapa z Trenčínských Teplic do Trnava s celkovou délkou 159,2 km.