V úvodní etapě Dookoła Mazowsza dojel Petr Kelemen na 16. pozici

Na start úvodní etapy tradičního polského závodu Dookoła Mazowsza kategorie UCI 2.2 se postavila čtveřice závodníků královéhradecké profesionální stáje Elkov Kasper. Rovinatých 168 kilometrů na okruzích kolem města Teresin absolvovali Jan Bárta, Matěj Zahálka, Alois Kaňkovský a Petr Kelemen. Poslední jmenovaný dosáhl v hromadném dojezdu ovlivněném pády na 16. místo.

Už od prvního z osmi okruhů kolem polského Teresina zvláště domácí cyklisté na nic nečekali a na totálně rovinaté trati nastupovali ve snaze získat náskok před pelotonem. Aktivní byli i jezdci Elkov Kasper a zapojovali se do jednotlivých skupinek. Na dílčí úspěch dosáhl Jan Bárta, který byl součástí nejpovedenějšího úniku dne a získal prvenství na rychlostní prémii.

Bártova skupina únikářů byla dostižena až při nájezdu do posledního jednadvacetikilometrového okruhu. Peloton pohltil všechny jezdce až na trojici složenou z norského závodníka Eirika Lundera (Team Coop), Němce Tobiase Noldeho (P&S Metalltechnik) a slovenského závodníka ve službách českého týmu Topforex - ATT Investments PCT Matúše Štočka. Trio si až do samotného finiše udržovalo drobný náskok před přibližujícím se hlavním polem.

V závěrečném okruhu jsme s Matějem Zahálkou jeli aktivně na čele a snažili se nastupovat a náskok tříčlenné skupiny stáhnout. Na rovinaté trati jsme se každým kilometrem přibližovali, ale úplně docvaknout se je nepodařilo,“ popsal závěr první etapy Petr Kelemen.

V bezvětří a za vysokých teplot a nepříjemného dusna se samotný dojezd etapy nesl v duchu nervózních kontaktů a pádů. Spurt tak byl rozdroben na skupinky jezdců, mezi nimiž byly minimální rozdíly. Lunder, Nolde a Štoček brali umístění na stupních vítězů, bezprostředně za nimi už projela cílem skupina s Petrem Kelemenem. „Závěr byl hodně hektický a nebezpečný. S Lojzou Kaňkovským jsme se pokusili společně spurtovat, ale po ostré levé zatáčce 700 metrů před cílem, kde došlo k hromadnému pádu, si musel Alois vystoupit, aby se pádu vyhnul. Ty čistě rovinaté dojezdy jsou vždycky divoké. Dnes jsem i slyšel rupnout ráfek. Na pohodě nepřidalo ani dusné počasí, ve kterém se dost těžko dýchalo a přijeli jsme úplně splavení,“ dodal k finiši nejmladší člen z královéhradecké stáje.

Alois Kaňkovský dokončil na 21. místě, Jan Bárta na 54. pozici a Matěj Zahálka na 67. místě. Všichni dojeli v hlavní skupině se ztrátou 4 vteřin na vítěze.

Druhá rovinatá etapa startuje zítra ve 13:00 v Baboszewě a na jezdce čeká opět 168 km rozdělených do osmi okruhů.