Závěrečná etapa Sibiu Cycling Tour s výraznou stopou týmu Elkov Kasper. Ťoupalík na čtvrtém místě, Schlegel celkově druhý

Poslední etapa Sibiu Cycling Tour dala závodníkům prostor zabojovat na trati dlouhé 205 kilometrů. Nejednalo se o vyloženě rovinatou etapu, ale ani o horskou zkoušku. Využily toho nejen World Tour týmy Bora – hansgrohe a Qhubeka NextHash, ale také tým Elkov Kasper, který zabodoval 4. místem Adama Ťoupalíka v etapě, stříbrem Michala Schlegela v celkovém pořadí rumunské tour a vítězstvím v týmové soutěži. Schlegel v celkovém pořadí o vteřinu porazil vítěze 13 etap z Grand Tours a celkového šampiona Vuelty z roku 2015 Fabia Aru.

V úvodních kilometrech se o únik snažili Daniel Turek (Felbermayr - Simplon Wels) a Pawel Bernas (HRE Mazowsze Serce Polski). K nim se zhruba na 58. kilometru připojil Jakub Otruba, který si pozici udržel dalších 120 kilometrů. Peloton za nimi 43 kilometrů před cílem zaostával o 2,5 minuty. Otrubovi se před poslední vrchařskou prémií podařilo Bernasovi ujet a zůstal v úniku sám. „Do úniku jsem se dostal náhodou, moc jsem to neplánoval. Nebylo moc co ztratit, bral jsem to jako dobrou tréninkovou příležitost. Myslím, že jsem přijel na závod dobře připraven. Sice nejsem typ na náročná stoupání, která se vyskytovala v první a druhé etapě, ale i tak jsem si to moc užil,“ shrnul Otruba.

Peloton v čele s Fabiem Aruem (Qhubeka NextHash) a majitelem žlutého trikotu Giovanim Alleottim (Bora hansgrohe) se snažil na Otrubu dotáhnout a 25 km před cíle byl jezdec královéhradecké stáje hlavním polem dostižen. Do závěrečného spurtu ve městě Sibiu s ostrou zatáčkou se podařilo dostat také Adamu Ťoupalíkovi, který projel cílem na 4. místě. Celkově mu v 11. ročníku Sibiu Cycling Tour UCI 2.1 patří 9. místo. „Hlavní úkol byl, aby Michal Schlegel udržel pódiovou pozici. Rus Chernetski za ním nebyl zase tak daleko. Já jsem se snažil o to, abych se v závěrečném spurtu dostal na 3. pozici, ale už jsem nedokázal díru zalepit, která vznikla poté, co jezdci z týmu Qhubeka NextHash spadl řetěz. Přesto jsme s výsledky moc spokojení,“ zhodnotil Ťoupalík.

 

Druhý muž celkového hodnocení Michal Schlegel i ostatní jezdci týmu Elkov Kasper dokončili závod v další skupině. „Jak už zmínil Adam, snažili jsme se, abych si udržel podiové umístění a nenarostla ztráta. Pak jsme se snažili dnes jet hodně na Adama, protože má nejrychlejší nohy. Jsme moc rádi, jak celý závod dopadl. Neměli jsme žádná velká očekávání, jezdci z ostatních týmů jsou lidi jako každí jiní a nemá cenu se kvůli tomu nějak víc obávat. Jsme silný a dobrý tým a máme na to si zajistit dobrá umístění. Teď nás čeká o víkendu ještě dvoudenní závod višegrádské čtyřky a pak už letíme s Michaelem do Tokia, kde budeme trénovat,“ řekl po závodě Michal Schlegel a v pozdějších večerních hodinách doplnil: "Teď se mi telefon netrhne, měnily se výsledky a všichni řeší, co se v celkovém pořadí stalo. Byl tam jeden pád během závodu a zjevně to zamíchalo s pořadím."

 

Elkov Kasper si z Rumunska odváží celkové vítězství v týmovém hodnocení a fakt, že dokáže konkurovat profesionálním stájím. „Hlavní bylo, že jsme dokázali být konkurenceschopní a jsme spokojení, že to není náhoda a že to dokážeme i několikrát za sebou zopakovat,“ dodává Adam Ťoupalík.