Adam Ťoupalík ve vrchařské etapě těsně pod stupni vítězů

Sobotní královská etapa Istrian Spring Trophy prověřila cyklisty trojicí vrchařských prémií a klasikářským dojezdem po 165 kilometrech v dlážděných uličkách historického centra chorvatského Motovunu. Na pódiové umístění útočil Adam Ťoupalík, který bojoval až do posledních metrů s Novozélanďanem Finnem Fisher-Blackem z Jumbo-Visma Development Team.

Nervózní průběh etapy, typický pro úvodní podniky sezóny, předznamenal už hromadný pád na 5. kilometru tratě. Ten zablokoval celou silnici a rozdělil peloton do skupin, které se opět spojily po 20 km. Chleba se začal lámat už na první z trojice vrchařských prémií, kde zaútočila skupina s Michaelem Kukrlem z Elkov – Kasper a vypracovala si náskok před hlavním polem. Reakce Teamu Vorarlberg průběžně vedoucího závodníka Filippa Fortina na sebe nenechala dlouho čekat a po zvýšení tempa pelotonu se náskok skupiny v úniku zastavil na dvou minutách.                    

                                                      

Závod se začal rozhodovat už po 2. vrchařské prémii na 100. kilometru, po které následoval dlouhý sjezd a prudké stoupání na vrchol Oprtalj. Tehdy byla dostižena skupinka únikářů a hlavní pole se scvrklo na 40. závodníků,“ popsal klíčové okamžiky 2. etapy Adam Ťoupalík. „Jan Bárta a Michal Schlegel mi hodně pomohli a společně jsme dojeli na metu 5 kilometrů před cílem, kde se pole roztrhalo na jednotlivé závodníky a každý už jel za své. Nejvíce sil měli Ital Filippo Zana a Rus Savva Novikov. Necelých 1000 metrů před cílem jsem se na ně snažil dotáhnout, ale těch pár vteřinek, které mezi námi byly, se mi nepodařilo sjet a před páskou mě předjel Novozélanďan Fisher-Black. 4. místo je ale výborný výsledek, který mě posunul v celkovém pořadí na 5. příčku,“ doplnil Ťoupalík. 

                                                                       

V neděli čeká peloton poslední rovinatá etapa, v níž budou hrát roli sprinterské týmy a také nevyzpytatelné jarní počasí s hlášeným deštěm. Cílem jezdců Elkov-Kasper tak bude udržení průběžné pozice týmového lídra. Po pádu v první etapě odstoupil ze závodu Jakub Otruba.