Zahálka druhý ve čtvrtém závodu Českého poháru v Brdech

Matěj Zahálka si dojel na „gravelovém“ závodě Českého poháru, který byl po protestech zkrácen pro druhém místo.

Čtvrtý a předposlední závod Českého poháru v silniční cyklistice, který se jel na trase Tour de Brdy má za sebou domácí peloton. Závod se jel částečně ve vojenském újezdu Brdy a původním plánem byla trasa o délce 140 km, která však byla v půlce závodu po protestech některých týmů ohledně počtu defektů a zlému stavu silnici pro doprovodná vozidla zkrácena na 110 km. Úroveň a délka tras domácí nejvyšší soutěže, tak má i nadále sestupnou tendenci.

Na start závodu se postavilo 64 závodníků, kteří vyrazili do závodu s výraznými gravelovými úseky. Zhruba 20 kilometrů po startu v místě, kde byly jen zbytky asfaltu a dlažby se oddělilo 25 jezdců, kteří věděli, že je nutné být na čele, a to včetně kompletního týmu Elkov Kasper.

Skupina tak dále aktivně pokračovala prvním technickým kolem s délkou 60 km a při průjezdu do kola druhého 50 km okruhu se dozvěděla, že to bude v závodu také okruh poslední. S defekty a relativně vysokým tempem odpovídajícím povrchu závodu zůstalo postupně na čele zhruba 15 závodníků s početným zastoupením polským týmů Wibatech a Voster.

Postupně došlo k několika pokusům o únik, kde byl aktivní Jakub Otruba nebo Karel Hník. Ty úspěšně likvidoval Polák Paterski, který následně v technickém sjezdu zaútočil společně s Matějem Zahálkou a k nim se přidala dvojice z Vosteru Stosz s Grabisem.

Následně Paterski opět zaútočil a když Stoszovi při stíhací jízdě se Zahálkou spadl řetěz, tak bylo jasné, že Paterski bude vítězem. Matěj Zahálka nakonec vybojoval druhé místo. V první desítce skončili ještě pátý Neuman a osmý Ťoupalík. Závod nakonec dokončilo pouze 16 závodníků.

O celkovém vítězi Českého poháru rozhodne nedělní bodovací kritérium v Mladé Boleslavi, kdy na průběžně vedoucího Řepu z Topforexu ztrácí na druhém místě Matěj Zahálka 11 bodů.

Výsledky (110 km, 36,23 km/h): 1. Maciej Paterski (POL) Wibatech Merx 3:02:09, 2. Matěj Zahálka (CZE) Elkov Kasper +0:23, 3. Patryk Stosz (POL) Voster ATS +0:23, 4. Mateusz Grabis (POL) Voster ATS +0:46, 5. Dominik Neuman (CZE) +2:53, 8. Adam Ťoupalík (CZE) +3:00, 11. Jakub Otruba (CZE) +3:11, 12. Karel Hník (CZE) +3:16, Michal Schlegel (CZE) DNF, Alois Kaňkovský (CZE) DNF – všichni Elkov Kasper