MS v Imole: 64. Otruba, 71. Ťoupalík

Jakub Otruba i Adam Ťoupalík ve své premiérové účasti na mistrovství světa kategorie Elite se dlouho drželi v první skupině, a nakonec obsadili slušné 64. a 71. místo.

Adam Ťoupalík a Jakub Otruba se společně s Janem Hirtem a Josefem Černým postavili na start mistrovství světa v italské Imole. Na světový peloton kategorie Elite čekalo celkem 258 km s více než 5000 výškových metrů rozložených do devíti okruhu, kdy na každém z nich byla dvě těžká stoupání. 

Malou chvíli po ostrém startu zaútočila sedmička jezdců složená z Rumuna Grosu, Japonce Arashira, Kazacha Fominykha, Mexičana Castilla, Němce Kocha, Nora Traeena a Rakušana Friedrich. Tuto skupinu, ve které si své pozice kontrolovala i kompletní česká čtyřka, nechal peloton odjet až k sedmi minutám úniku. 

Na obtížné trati se s pozvolným zvyšováním tempa však začal únik tradičně krátit a z něj i z pelotonu začali odpadat první jezdci. V závěru sedmého kola, kdy už na čele zůstali pouze Koch s Traeenem se ve sjezdu na okruh formule 1 v Imole peloton opět spojil a začalo se závodit. 

V tu dobu měl peloton v nohách takřka 200 km a další 70 km před sebou. Před nájezdem do předposledního okruhu rozjeli vysoké tempo na okruhu Enza a Dina Ferrariových Francouzi, kteří natáhli peloton a poté co již o něco dříve odpadl Josef Černý, tak z hlavní skupiny vystoupili i Adam Ťoupalík a Jakub Otruba. V hlavní skupině z českých závodníků vydržel pouze Jan Hirt. Ten však vydržel pouze do dalšího kopce, kdy také opustil skupinu na čele. 

Vysoké a tempo zbylá čtyři stoupání zredukovali peloton na čele pouze na sedm nejlepších, ze kterých v posledním stoupání zaútočil Julian Alaphilippe a rychle získal 15vteřinový náskok. Ten přivezl až na okruh v Imola s taktizující skupinou za sebou si dojel pro titul mistra světa. 

Jakub Otruba i Adam Ťoupalík závod úspěšně dokončili a obsadili 64. respektive 71. místo. „Byla to dnes pro mě velká premiéra a zároveň i motivace do další sezony. Každopádně to byl neskutečně těžký závod a v cíli jsem měl nestoupáno 5300 m což se mi nikdy před tím nepovedlo. Velké množství jezdců dnes nedokončilo a mě i Adamovi se to povedlo, takže jsem se s svým prvním startem spokojený,“ zhodnotil Jakub Otruba své první vystoupení v kategorii Elite.