Cyklistický tým Elkov Kasper sice mění název, ale ne vysoké cíle

Druhý nejlepší kontinentální zástupce v soutěži Europe Tour, to je bilance uplynulé sezony v podání nejlepšího domácího cyklistického týmu. Pod hlavičkou Elkov Author se hradecká sestava loni představila naposledy - cenné úspěchy hodlá sbírat i pod novým názvem Elkov Kasper.

Rok 2019 byl v podání českého cyklistického týmu, jenž má dlouhodobou základnu v Hradci Králové, mimořádně úspěšný. Na mistrovství České a Slovenské republiky získal František Sisr titul českého šampiona v silničním závodě a časovku ovládl Jana Bárta. Ten navíc do sbírky přidal bronz z Evropských her v časovce v Minsku. 

Výčet úspěchů hradeckého týmu zahrnuje také devět vítězství v UCI závodech, z nichž sedm vybojoval Alois Kaňkovský (byť kvůli zranění a následné operaci neabsolvoval kompletní závodní program) i triumf Dominika Neumana v Českém poháru.

Na mistrovství světa v anglickém Harrogate startovala trojice závodníků - František Sisr a Jan Bárta (33. v časovce), Jakub Otruba dojel v silničním závodě do 23 let na 38. pozici, v individuální časovce této věkové kategorie dokonce o čtyři místa výše. V pořadí World Tour skončil tým na celkové 40. pozici, v pořadí Europe Tour mu patřilo 20. místo (druhá nejlepší mezi kontinentálními týmy).

Do sezony 2020 tým nastoupí tým s několika novinkami - tou zásadní je změna názvu. Po dvanácti letech z něj zmizí značka Author, byť tým bude na kolech uvedeného výrobce jezdit i nadále. Ale pod novým názvem Elkov Kasper. 

“Naše společnost podporujeme sport dlouhodobě, zejména regionálně. Většinou se jednalo o sport na Trutnovsku, ale v posledních letech pravidelně podporujeme i hradecký tým. K cyklistice mám vřelý vztah, zamlada jsem ji dělal, takže v tom je také trocha nostalgie, jelikož jsem na ni víc než 30 let kvůli podnikání neměl čas. Před dvěma lety, kdy jsme se sportovním ředitelem týmu Vladimírem Vávrou jeli cyklomaraton, jsem si uvědomil, že se jednalo o můj první závod po čtyřiceti letech,” říká Rudolf Kasper, zakladatel společnosti Kasper. Právě osoba sportvního ředitele Vávry ho přiměla ke spolupráci. “Známe se velice dobře, byli jsme nejenom soupeři, taky jsme kamarádili, jezdili na soustředění a trávili spolu hodně času. Považuju ho za profesionála v oboru. Také jsem poznal Otu Fialu, jehož hodně uznávám jako trenéra. Rozhodl jsem se, že je podpořím, jelikož dělají české cyklistice velmi dobré jméno.”

Na prvním místě v názvu hradeckého týmu zůstává společnost Elkov. “Máme před sebou čtvrtou společnou sezonu, kterou vyhlížíme opravdu s velkým napětím. V uplynulých letech zaznamenal tým opravdu hodně kvalitní výsledky a pro příští sezonu má před sebou hodně velkou výzvu - a tou je start na olympijských hrách,”netají Michal Vodička, majitel společnosti Elkov Elektro.

Pod názvem Elkov Kasper nastoupí do nové sezony tým v desetičlenné sestavě Jan Bárta, Alois Kaňkovský, Karel Hník, František Sisr, Michal Schlegel, Michael Kukrle, Dominik Neumann, Jakub Otruba a Matej Zahálka. Matěje Štibingra, který ukončil závodní činnost, nahradil v sestavě 23letý Adam Ťoupalík, jehož zatím nejlepším výsledkem kariéry je vítězství v etapě závodu kategorie HC Arctic Race of Norway. 

“Ťoupalík by měl být posilou skupiny vrchařů. Není to spurter, ale v těžších kopcovitých závodech bude určitě platným členem týmu,” řekl trenér Otakar Fiala. “Žádného lídra určeného nemáme a opět budeme vybírat závod od závodu podle momentální formy jednotlivých závodníků a profilu závodu. I pro nadcházející sezonu bychom měli mít silný tým a věřím, že se opět dostaneme do TOP3 kontinentálních týmů, abychom si v rámci plánu sezony mohli vybírat ze závodů.”

Hlavní cíl Elkov Kasper je jasný - start pod olympijskými kruhy v Tokiu 2020.  “Samozřejmě nás láká obhajoba titulů mistrů republiky i další vítězství v UCI závodech, kterými bychom potvrdili dominantní postavení na domácí scéně a silnou pozici v rámci kontinentálních týmů, ale olympiáda je prioritou. Největší šance na start v Tokiu má z našich jezdců zcela jistě Jan Bárta v časovce,” netají ředitel týmu Vladimír Vávra. 

Elkov Kasper má za sebou první společné setkání na domácí půdě v Hradci Králové a následně se v druhé polovině listopadu přesune na soustředění do španělského Calpe, kde budou čeští cyklisté najíždět první objemy po zasloužené dovolené.